Filter Products
GTIN Code 4053162421509
*Non contractual photo
GTIN Code 4053162421509
Canon PIXMA iP IP8750 Desktop Inkjet Printer - Colour
Technical infomations
| Borderless Printing | Yes |
| Brand Name | Canon |
| Certifications & Standards | Wifi Certified |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Depth | 331 mm |
| Duplex Printing | Manual |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 159 mm |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 10.4 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 14.5 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 8746B006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.canon.fr |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Marketing Information | Canon PIXMA iP8750 Photo-lab quality A3+ wireless printing at home Enjoy stunning quality photos up to A3+ with this premium 6 single ink printer. Print wirelessly around the home including from smartphones, tablets and Wi-Fi cameras. Ideal for photo enthusiasts. |
| Maximum Input Media Capacity | 150 Sheets |
| Maximum Photo Print Speed | 36 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 9600 x 2400 |
| Maximum Print Size | A3+ - 329 mm x 483 mm |
| Media Handling | 1 x CD/DVD Tray |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 150 Sheet Capacity |
| Media Size | 100 mm x 150 mm |
| Media Size | 130 mm x 180 mm |
| Media Size | 200 mm x 250 mm |
| Media Size | 250 mm x 300 mm |
| Media Size | A3 - 297.18 mm x 419.10 mm |
| Media Size | A3+ - 329 mm x 483 mm |
| Media Size | A3+ |
| Media Size | A3 |
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 147.32 mm x 210.82 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | B4 - 248.92 mm x 353.06 mm |
| Media Size | B4 |
| Media Size | B5 - 175.26 mm x 248.92 mm |
| Media Size | B5 |
| Media Size | Com10 Envelope - 121.92 mm x 241.30 mm |
| Media Size | Com10 Envelope |
| Media Size | DL Envelope - 109.22 mm x 218.44 mm |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Ledger - 431.80 mm x 279.40 mm |
| Media Size | Ledger |
| Media Size | Letter - 215.90 mm x 279.40 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Type | Bordered Media |
| Media Type | Borderless Media |
| Media Type | CD/DVD/BD |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Glossy Paper |
| Media Type | High Resolution Paper |
| Media Type | Matte Paper |
| Media Type | Photo Paper Plus Glossy II |
| Media Type | Photo Paper Plus Semi-gloss |
| Media Type | Photo Paper Pro Luster |
| Media Type | Photo Paper Pro Platinum |
| Media Type | Photo Paper |
| Media Type | Photo Sticker |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Type | T-shirt Transfer |
| Number of Colors | 6 |
| Number of Input Trays Supported | 1 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Operating Power Consumption | 23 W |
| Package Contents |
|
| PictBridge | Yes |
| Platform Supported | Mac |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Family | PIXMA iP |
| Product Line | PIXMA |
| Product Model | IP8750 |
| Product Name | PIXMA IP8750 Inkjet Printer |
| Product Series | iP |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Recommended Use | Photo/Disc Print |
| Standard Input Media Capacity | 150 Sheets |
| Standby Power Consumption | 1.90 W |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.50 kg |
| Width | 590 mm |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Wireless Print Technology | Canon Mobile Printing |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |