GTIN Code 0619659165178
GTIN Code 0619659165178
SanDisk Extreme SDSSDE60-1T00-G25 1 TB Portable Solid State Drive - External - Black
Technical infomations
| Brand Name | SanDisk |
| Country of Origin | China |
| Depth | 96.2 mm |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Height | 8.9 mm |
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | SDSSDE60-1T00-G25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com/fr |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Marketing Information | Speed up the flow. Move files faster. The rugged SanDisk® Extreme Portable SSD delivers high-speed transfers with up to 550MB/s read speeds. This makes it perfect for saving and editing hi-res photos and videos. With an IP55 rating, it also stands up to rain, splashes, spills and dust. Up to 550MB/s read speeds With high-performance transfers with up to 550MB/s read speeds, the SanDisk Extreme® Portable SSD lets you offload files in a snap. Capacities of up to 1TB With up to 1TB of high-speed storage for high-res photos, videos and sound files, the SanDisk Extreme® Portable SSD is perfect for all your creative pursuits. Works with Windows and Mac, USB-C or USB-A Designed to work with both Windows and Mac, the SanDisk Extreme® Portable SSD is equipped with a USB 3.1 Type-C connector and also includes a USB Type-C to Type-C cable and a Type-C to Type-A adapter, meaning it will work with the PCs and Macs of today, tomorrow and yesterday. Compact, Pocket-Sized Design Good things come in small sizes! The SanDisk Extreme® Portable SSD delivers high-performance and capacity in a drive that's smaller than a smartphone. Built by a technology leader More than 25 years ago the SanDisk® brand created the world's first flash-based solid state drive and that was just the beginning. As a technology leader, we ensure that our products continue to deliver superior performance that you can rely on. |
| Product Color | Black |
| Product Family | Extreme |
| Product Line | Extreme |
| Product Model | SDSSDE60-1T00-G25 |
| Product Name | Extreme Portable SSD 1TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Weight (Approximate) | 38.9 g |
| Width | 49.6 mm |
| Wireless LAN | No |