GTIN Code 4054318622443
GTIN Code 4054318622443
Logitech K270 Keyboard - Wireless Connectivity - USB 2.0 Interface - English (US) - QWERTY Layout - Black
Technical infomations
| Brand Name | Logitech |
| Device Supported | Computer |
| Device Supported | Notebook |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Hot Keys | |
| Hot Keys | Internet |
| Hot Keys | Play/Pause |
| Hot Keys | Volume Control |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Depth | 149 mm |
| Keyboard/Keypad Height | 18 mm |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 |
| Keyboard/Keypad Width | 441 mm |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer Part Number | 920-003738 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.fr |
| Manufacturer | Logitech |
| Marketing Information | Reliable wireless-wherever you use your keyboard. Connect with ease You pop the tiny Logitech Unifying receiver in your notebook and leave it there. You can even add more devices. Plug it. Forget it. Add to it. Learn more about the Logitech Unifying receiver. With intelligent power management, you can go years without replacing the batteries. So you can work or play in more places-like your comfy couch-the wireless connection virtually eliminates delays, dropouts and interference and gives you range of up to 10 meters (33 feet). You'll enjoy less hassle with a battery life of up to 24 months. Auto standby helps you save energy. The things you do most are right at your fingertips with eight hot keys for instant access to the Internet, e-mail, play/pause, volume and more. |
| Platform Supported | PC |
| Product Color | Black |
| Product Model | K270 |
| Product Name | Wireless Keyboard K270 |
| Product Type | Keyboard |
| Weight (Approximate) | 487 g |