Filter Products
GTIN Code 0887770918335
*Non contractual photo
GTIN Code 0887770918335
Lenovo Ultra Dock Proprietary Interface Docking Station for Notebook - Charging Capability
Technical infomations
| Brand Name | Lenovo |
| Charging Capability | Yes |
| Compatibility | Lenovo Thinkpad T440s UltraBook Notebook |
| Connectivity Technology | Docking |
| Depth | 162.5 mm |
| Device Supported | Notebook |
| DisplayPort | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Height | 55.6 mm |
| Host Interface | Proprietary Interface |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 40A20090EU |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/fr/ |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Marketing Information | Making mince-meat out of your workload, the completely re-designed and supercharged ThinkPad Ultra Dock with an included ThinkPad 90W AC Adapter grows capability without growing in size. The ultimate docking solution includes a wide range of video outputs, including HDMI 1.4, and support for multiple external monitors so you can multi-task like never before.3x USB 2.0, one supports always-on USB charging 3x USB 3.0 10/1000 Gigabit Ethernet, supports enterprise manageability 2x DisplayPort 1.2 1x DVI-D 1x HDMI 1.4 1x VGA Driver-free, perfect video quality 1x Stereo/Mic Combo Audio Port Charges your ThinkPad with an included ThinkPad 90W AC Adapter Physical rear alignment for a perfect dock every time Smaller desktop footprint vs. Series 3 docking stations Comes with ThinkPad AC adapter (90W) Some of the video ports do have exclusive use and are also dependent on the docked ThinkPad configuration |
| Microphone | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Package Contents |
|
| Powered USB | Yes |
| Product Line | Ultra Dock |
| Product Name | Ultra Dock Docking Station |
| Product Type | Docking Station |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| VGA | Yes |
| Weight (Approximate) | 920 g |
| Width | 345 mm |