Filter Products
GTIN Code 4549292141870
*Non contractual photo
GTIN Code 4549292141870
Canon PIXMA G G5050 Desktop Inkjet Printer - Colour
Technical infomations
| Brand Name | Canon |
| Depth | 369 mm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 166 mm |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6.8 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 13 |
| Manufacturer Part Number | 3112C006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.canon.fr |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Marketing Information | High-yield printing with a low cost-per-page refillable ink tank printer Avoid downtime with a high-volume printer with 350-sheet plain paper capacity. Simplify refills with mess-free bottles and enjoy cost-effective productivity and uncompromised quality with high yields of up to 18,000 pages from 3 black ink bottles or 7,700 pages from a colour set. |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Media Size | 101.60 mm x 101.60 mm |
| Media Size | 101.60 mm x 152.40 mm |
| Media Size | 127 mm x 127 mm |
| Media Size | 127 mm x 177.80 mm |
| Media Size | 148 mm x 297 mm |
| Media Size | 177.80 mm x 254 mm |
| Media Size | 203.20 mm x 254 mm |
| Media Size | 89 mm x 89 mm |
| Media Size | A4 - 210 mm x 297 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 148 mm x 210 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | B5 - 176 mm x 250 mm |
| Media Size | B5 |
| Media Size | Com10 Envelope - 105 mm x 241 mm |
| Media Size | Com10 Envelope |
| Media Size | Custom Size - 55 mm x 676 mm |
| Media Size | Custom Size |
| Media Size | DL Envelope - 110 mm x 220 mm |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Legal - 216 mm x 356 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 216 mm x 279 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Size | Photo - 101.60 mm x 152.40 mm |
| Media Size | Photo |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Family | PIXMA G |
| Product Line | PIXMA |
| Product Model | G5050 |
| Product Name | PIXMA G5050 |
| Product Series | G |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Recommended Use | Photo Print |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.50 kg |
| Width | 403 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Wireless Print Technology | Canon Mobile Printing |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Wireless Print Technology | Wireless PictBridge |