Filter Products
GTIN Code 4549292141726
*Non contractual photo
GTIN Code 4549292141726
Canon PIXMA GM2050 Desktop Inkjet Printer - Monochrome
Technical infomations
| Brand Name | Canon |
| Depth | 369 mm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 166 mm |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 13 |
| Manufacturer Part Number | 3110C006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.canon.fr |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Marketing Information | High-yield black and white ink tank printing with a low cost-per-page Achieve cost-effective printing at high volumes. Refill with ease using the no-squeeze, mess-free bottles and benefit from high yields of up to 18,000 black pages from 3 black ink bottles for smooth production, uncompromised quality and a low cost-per-page. |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 1200 |
| Media Size | 148 mm x 297 mm |
| Media Size | A4 - 210 mm x 297 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 148 mm x 210 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | B5 - 176 mm x 250 mm |
| Media Size | B5 |
| Media Size | Com10 Envelope - 105 mm x 241 mm |
| Media Size | Com10 Envelope |
| Media Size | Custom Size - 55 mm x 676 mm |
| Media Size | Custom Size |
| Media Size | DL Envelope - 110 mm x 220 mm |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Legal - 216 mm x 356 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 216 mm x 279 mm |
| Media Size | Letter |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Product Family | PIXMA |
| Product Line | PIXMA |
| Product Model | GM2050 |
| Product Name | PIXMA GM2050 Inkjet Printer |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| USB Direct Printing | Yes |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 6 kg |
| Width | 403 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Canon Mobile Printing |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |