GTIN Code 8715946655147
GTIN Code 8715946655147
Epson ET-M3170 Wireless Inkjet Multifunction Printer - Monochrome
Technical infomations
| Brand Name | Epson |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Country of Origin | Philippines |
| Depth | 347 mm |
| Display Screen Type | LCD |
| Duplex Printing | Automatic |
| Duty Cycle | 5000 |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Fax Color | Monochrome |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 346 mm |
| Input Voltage | 230 V AC |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Limited Warranty | 36 Month |
| Manufacturer Part Number | C11CG92402 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | EcoTank ET-M3170 Mono EcoTank printer for business, with an extremely low TCO in a user-friendly, stylish and compact design. Print up to an amazing 11,000 pages with the included ink that comes in a bottle for mess-free, easy refills. Wi-Fi and USB connectivity, and a fast FPOT of six seconds all help to keep productivity high. Save money A high ink yield combined with Epson's economical inkjet technology delivers a low TCO and a competitive cost per page. Save time This reliable cartridge-free printer features an enhanced ink filling system and easy-to-use ink bottles, keeping intervention to a minimum. Thanks to the ink tank being positioned at the front of the printer, with a clear view of the ink levels, this new design is compact and provides easy access for refilling. Its fast First Page Out Time (FPOT) of six seconds from sleep, and 20ppm print speed, mean you won't be waiting around for jobs. Save energy Unlike a laser, our inkjet technology doesn't need any heat during the printing process, helping to keep energy use low and reduce electricity bills. Connectivity Wi-Fi and USB connectivity and a compact footprint mean that it's easy to place on a desktop and connect to a user's PC or laptop. |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 39 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 2400 |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder - 35 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 250 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray - 1 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Tray - 100 Sheet Capacity |
| Media Size | A3 - 297.18 mm x 419.10 mm |
| Media Size | A3 |
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | Legal - 215.90 mm x 355.60 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Photo - 101.60 mm x 152.40 mm |
| Media Size | Photo |
| Media Type | Glossy Photo Paper |
| Media Type | Photo Paper |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Type | Special Media |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Product Model | ET-M3170 |
| Product Name | EcoTank ET-M3170 Low TCO 4-in-1 Printer |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Scan Color | Colour |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 15.5 cm (6.1-) |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.20 kg |
| Width | 375 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Epson Connect |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |