GTIN Code 0619659100865
GTIN Code 0619659100865
SanDisk Cruzer Force 64 GB USB 2.0 Type A Flash Drive - Metallic Grey - 128-bit AES
Technical infomations
| Brand Name | SanDisk |
| Encryption Standard | 128-bit AES |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS 2 |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | Taiwan RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 34.4 mm |
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Length | 7.4 mm |
| Manufacturer Part Number | SDCZ71-064G-B35 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com/fr |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Marketing Information | Expansive File Storage In A Durable Metal Casing With the Cruzer Force USB Flash Drive, you'll get large storage capacities within a distinctive, stylish design. This USB flash drive features a durable metal casing that provides a dash of style. With capacities up to 64GB, this secure, reliable flash drive can store even large files, including high-resolution images and HD video. It comes with SanDisk SecureAccess™ software, which makes it easy to create an encrypted, password-protected folder. You'll be able to share the files you want--and keep sensitive files private. Product Details Durable and stylish
|
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Color | Metallic Grey |
| Product Family | Cruzer Force |
| Product Line | Cruzer Force |
| Product Name | Cruzer Force USB Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Width | 12 mm |