GTIN Code 8715946542195
GTIN Code 8715946542195
Epson SureColor SC-T7200 Inkjet Large Format Printer - 1117.60 mm (44-) Print Width - Colour
-
- 0 expected daysASK FOR PRICE
--0--
----
--NaN--
----
Technical infomations
| Brand Name | Epson |
| Depth | 813 mm |
| Duplex Printing | Manual |
| Ethernet | Yes |
| Form Factor | Floor Standing Supported |
| Height | 1128 mm |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | C11CD68301A0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | The SureColor SC-T7200 maximises performance in busy graphics, CAD and GIS production environments. Powerful image processing and a fast print speed meet the market's need for maximum productivity and flexibility. Epson's PrecisionCore TFP printheads do not need replacing and, together with UltraChrome XD ink, deliver the highest level of performance, value and versatile media support. |
| Maximum Color Print Speed (sec) | 28 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2880 x 1440 |
| Maximum Print Width | 1117.60 mm (44-) |
| Media Size | 1117.60 mm Width |
| Media Size | 431.80 mm Width |
| Media Size | 609.60 mm Width |
| Media Size | A0 - 840.74 mm Width x 1188.72 mm Length |
| Media Size | A0 |
| Media Size | A1 - 594.36 mm Width x 840.74 mm Length |
| Media Size | A1 |
| Media Size | A2 - 419.10 mm Width x 594.36 mm Length |
| Media Size | A2 |
| Media Size | A3 - 297.18 mm Width x 419.10 mm Length |
| Media Size | A3+ |
| Media Size | A3 |
| Media Size | A4 - 210.82 mm Width x 297.18 mm Length |
| Media Size | A4 |
| Media Size | B1 - 706.12 mm Width x 1000.76 mm Length |
| Media Size | B1 |
| Media Size | B2 - 500.38 mm Width x 706.12 mm Length |
| Media Size | B2 |
| Media Size | B3 - 353.06 mm Width x 500.38 mm Length |
| Media Size | B3 |
| Media Size | B4 - 248.92 mm Width x 353.06 mm Length |
| Media Size | B4 |
| Media Type | Borderless Media |
| Media Type | Coated Paper |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Type | Roll Paper |
| Media Type | Thick Media |
| Number of Colors | 5 |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| Platform Supported | PC |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Family | SureColor SC-T |
| Product Line | SureColor |
| Product Model | SC-T7200 |
| Product Name | SureColor SC-T7200 |
| Product Series | SC-T |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Standard Memory | 1 GB |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 92 kg |
| Width | 1608 mm |