Filter Products
GTIN Code 0763649131169
*Non contractual photo
GTIN Code 0763649131169
Seagate SkyHawk AI ST8000VE000 8 TB Hard Drive - Internal - SATA (SATA/600)
Technical infomations
| Brand Name | Seagate |
| Buffer | 256 MB |
| Depth | 147 mm |
| Device Supported | Network Video Recorder |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Type | Internal |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 26.1 mm |
| Manufacturer Part Number | ST8000VE000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Marketing Information |
|
| Operating Power Consumption | 8.73 W |
| Product Family | SkyHawk AI |
| Product Line | SkyHawk AI |
| Product Model | ST8000VE000 |
| Product Name | SkyHawk Surveillance Hard Drives |
| Product Type | Hard Drive |
| Storage Capacity | 8 TB |
| Weight (Approximate) | 716 g |
| Width | 101.9 mm |
| Wireless LAN | No |