Filter Products
GTIN Code 0017229166721
*Non contractual photo
GTIN Code 0017229166721
Poly Voyager Focus 2 Wired/Wireless Over-the-head Stereo Headset
Technical infomations
| Brand Name | Poly |
| Certifications & Standards | Microsoft Teams (Teams version only) |
| Compatibility |
|
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Features | Acoustic Fence Technology |
| Features | Active Noise Canceling |
| Features | Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP) |
| Features | Automatic Answer/End Call |
| Features | Comfortable |
| Features | Detachable Cable |
| Features | Dynamic Mute Alert |
| Features | Equalizer |
| Features | Headphone Spatial Processing (HSP) |
| Features | Microphone Mute |
| Features | Microsoft Teams Button |
| Features | Multipoint |
| Features | Noise Reduction |
| Features | Rechargeable Battery |
| Features | Rotating Microphone |
| Features | Smart Sensor Technology |
| Features | SoundGuard Technology |
| Features | Talk Indicator Light |
| Features | Unified Communication |
| Form Factor | Ear-cup |
| Host Interface | USB Type A |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Part Number | 213726-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.poly.com |
| Manufacturer | Poly |
| Marketing Information | VOYAGER FOCUS 2 We couldn't build a wall around you to block out background noise, so we did the next best thing: created a -focus zone- with the new Voyager Focus 2 headset. All you hear is your call with three levels of hybrid active noise canceling (ANC). All they hear is you with our pro-grade microphones using Poly Acoustic Fence technology. And while you're thinking about your call, it's thinking for you, alerting you so you never again have to say, -Oops, I forgot I'm on mute.- Heck, just put on the headset and it automatically answers the call for you. It's all the Poly next-level engineering you expect with the wear-it-all-day comfort you need.
|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Condenser |
| Microphone Technology | Electret |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents |
|
| Product Family | Voyager Focus 2 |
| Product Line | Voyager Focus 2 |
| Product Name | Voyager Focus 2 Headset |
| Product Type | Headset |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| TAA Compliant | No |
| Weight (Approximate) | 175 g |
| Wireless Operating Distance | 5000 cm |
| Wireless Technology | Bluetooth |