GTIN Code 8715946668635
GTIN Code 8715946668635
Epson DLQ-3500IIN 24-pin Dot Matrix Printer - Monochrome
Technical infomations
| Brand Name | Epson |
| Depth | 433 mm |
| Height | 276 mm |
| Manufacturer Part Number | C11CH59403 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | DLQ-3500IIN Ideal for logistics and warehousing businesses, along with government and public sector organisations, the DLQ-3500IIN is a premium, networked dot matrix printer, with an LCD screen, that's exceptionally economical to run and is ultra-reliable across all stationery types. In challenging printing conditions, the robust DLQ-3500IIN 24-pin dot matrix printer provides premium performance, allied to reduced energy use. With sturdy casing and reliable dot matrix technology, it's capable of delivering high-quality output even when the environment is dusty or active. Equally, when time is tight, the DLQ-3500IIN delivers fast printing of up to 550 characters per second (High-Speed-Draft, 10cpi), via a fast and robust 24-pin dot matrix printer with 136 columns. The printer's performance is matched by its cost-effectiveness. Thanks to the efficient and reliable dot matrix technology, and low-cost ribbons, it represents a printing solution that is extremely budget friendly. An LCD screen also provides valuable user convenience while network capability ensures full integration. |
| Maximum Mono Print Speed (cps) | 550 |
| Media Type | Card Stock |
| Media Type | Continuous Paper (Single & Multi-layer) |
| Media Type | Cut Sheet |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Type | Single Sheet |
| Number of Columns | 136 |
| Number of Pins | 24-pin |
| Parallel Port | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Product Family | DLQ |
| Product Model | DLQ-3500IIN |
| Product Name | 24-pin Dot Matrix Printer |
| Product Series | DLQ |
| Product Type | Dot Matrix Printer |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 18.90 kg |
| Width | 661 mm |