GTIN Code 4895093305035
GTIN Code 4895093305035
Epson AcuLaser C9300 C9300N Desktop Laser Printer - Colour
-
- 0 expected daysASK FOR PRICE
--0--
----
--NaN--
----
Technical infomations
| Additional Warranty Information |
On site |
| Brand Name | Epson |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Depth | 538 mm |
| Display Screen Type | LCD |
| Duty Cycle | 100000 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 422 mm |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Language Emulation | Epson ESC/P |
| Language Emulation | Epson ESC/P2 |
| Language Emulation | Epson ESC/Page-Color |
| Language Emulation | Epson FX |
| Language Emulation | I239X |
| Language Emulation | PCL 5c |
| Language Emulation | PCL 6 |
| Language Emulation | PDF v1.6 |
| Language Emulation | PostScript 3 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | C11CB52011 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | The C9300N printer will appeal to businesses and medium-to-large workgroups who want first class, professional-quality prints at up to A3 size in colour. New technology - It offers Epson's new Advanced Amplitude Modulation (AAM) screen technology to analyse dot placement and produce sharp images with well-defined edges. High quality output - Epson's resolution improvement technology, AcuLaser Colour-RITech, eliminates uneven edges in text and delivers charts, graphics and even CAD schematics with clear, crisp tones. Low TCO - It boasts Epson's lowest cost-per-page for a laser in both mono and colour. This, in addition to the optional duplex unit which helps save up to 50% on paper usage, plus the ENERGY STAR-qualified reduced power consumption, mean that its TCO is very low. |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Input Media Capacity | 2055 Sheets |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Power Consumption | 1.02 kW |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Size | A3 - 497 mm x 420 mm |
| Media Handling | 1 x Cassette - 250 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray - 155 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Bin - 150 Sheet Capacity |
| Media Size | A3 - 497 mm x 420 mm |
| Media Size | A3 |
| Media Size | A4 - 210 mm x 297 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 148 mm x 210 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | A6 - 105 mm x 148 mm |
| Media Size | A6 |
| Media Size | B |
| Media Size | B4 - 250 mm x 353 mm |
| Media Size | B4 |
| Media Size | B5 - 176 mm x 250 mm |
| Media Size | B5 |
| Media Size | C5 Envelope - 162 mm x 229 mm |
| Media Size | C5 Envelope |
| Media Size | C6 Envelope - 114 mm x 162 mm |
| Media Size | C6 Envelope |
| Media Size | Com10 Envelope - 105 mm x 241 mm |
| Media Size | Com10 Envelope |
| Media Size | Custom Size |
| Media Size | DL Envelope - 110 mm x 220 mm |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Executive - 194 mm x 267 mm |
| Media Size | Executive |
| Media Size | F4 |
| Media Size | Government Legal - 216 mm x 330 mm |
| Media Size | Government Legal |
| Media Size | Government Letter - 216 mm x 330 mm |
| Media Size | Government Letter |
| Media Size | Half-letter |
| Media Size | Legal - 216 mm x 356 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 216 mm x 279 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Plain Paper |
| Number of Colors | 4 |
| Number of Input Trays Supported | 5 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Operating Power Consumption | 458 W |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Processor Speed | 400 MHz |
| Product Family | AcuLaser C9300 |
| Product Line | AcuLaser |
| Product Model | C9300N |
| Product Name | Aculaser C9300N |
| Product Series | C9300 |
| Product Type | Laser Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Sleep-Mode Power Consumption | 3.50 W |
| Standard Input Media Capacity | 405 Sheets |
| Standard Memory | 256 MB |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 41 kg |
| Width | 499.5 mm |