GTIN Code 8715946621203
GTIN Code 8715946621203
Epson WorkForce Pro WF-6090D2TWC Desktop Inkjet Printer - Colour
-
- 0 expected daysASK FOR PRICE
--0--
----
--NaN--
----
Technical infomations
| Brand Name | Epson |
| Depth | 522 mm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Duty Cycle | 65000 |
| Ethernet | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1060 mm |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | C11CD47301BZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | WorkForce Pro WF-6090D2TWC Offering increased productivity and reduced intervention for busy offices. With advanced colour duplex printing features, the WF-6090DW delivers a first page out time of just seven seconds. It's the perfect upgrade for businesses that need to print colour documents, this inkjet printer saves money, time and energy. Environmentally-concious With up to 80% lower energy consumption than competitive colour lasers, the WF-6090DW cuts your environmental impact. Relying on clean technology, it produces no fan noise when not printing, no heat and no ozone gas. Low running costs With an up to 50% lower cost per page and a lower total cost of ownership compared to competitive colour laser printers, the WF-6090DW will save businesses money. With colour duplex printing, it also saves paper. Less intervention and high reliability Using Epson's XXL ink cartridges, the WF-6090DW can print up to 10,000 pages in black and 7,000 pages in colour, which is equal to or better than colour laser equivalents. The maximum paper capacity of 1,581 pages means less time spent refilling. Fast printing With a colour first page out time of just seven seconds, the WF-6090DW is perfect for printing small print jobs quickly. Smart control Print to the WF-6090DW wirelessly with NFC pairing from Android smart devices, or email documents from remote locations for instant printing on the WF-6090DW. Epson Device Admin makes it easy to manage a fleet of devices remotely. |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 34 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Media Size | 100 mm x 150 mm |
| Media Size | 130 mm x 180 mm |
| Media Size | 200 mm x 250 mm |
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 147.32 mm x 210.82 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | A6 - 104.14 mm x 147.32 mm |
| Media Size | A6 |
| Media Size | B5 - 175.26 mm x 248.92 mm |
| Media Size | B5 |
| Media Size | C4 Envelope - 228.60 mm x 323.85 mm |
| Media Size | C4 Envelope |
| Media Size | C6 Envelope - 114.30 mm x 161.80 mm |
| Media Size | C6 Envelope |
| Media Size | Envelope No. 10 |
| Media Size | Legal - 215.90 mm x 355.60 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 215.90 mm x 279.40 mm |
| Media Size | Letter |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Family | WorkForce Pro |
| Product Line | WorkForce Pro |
| Product Model | WF-6090D2TWC |
| Product Name | WorkForce Pro WF-6090D2TWCInkjet Printer |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Screen Size | 5.6 cm (2.2-) |
| Standard Input Media Capacity | 1581 Sheets |
| USB | Yes |
| Width | 478 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Wireless Print Technology | Epson iPrint |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Wireless Print Technology | Near Field Communication (NFC) |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |