Filter Products
GTIN Code 8715946483085
*Non contractual photo
GTIN Code 8715946483085
Epson LQ-2190N 24-pin Dot Matrix Printer - Monochrome - Energy Star
Technical infomations
| Brand Name | Epson |
| Depth | 402 mm |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 256 mm |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Language Emulation | Epson ESC/P2 |
| Language Emulation | IBM PPDS |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | C11CA92001A1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | This 24-pin wide carriage printer takes care of big print jobs without a fuss. You can rely on high quality results on a wide range of paper types while the impressive 576 cps (at 12 cpi) print speed is perfect for large volume tasks. This robust device is very dependable and has a print head life of 400 million strokes per wire, plus a meant time between failure of 20,000 power-on hours. |
| Maximum Mono Print Speed (cps) | 576 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 360 x 360 |
| Maximum Print Size | A3 - 297 mm x 430 mm |
| Media Handling | 1 x Pull Tractor - Bottom |
| Media Handling | 1 x Push Tractor - Rear |
| Media Size | A3 |
| Media Type | Card Stock |
| Media Type | Continuous Form |
| Media Type | Cut Sheet |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Fanfold Paper |
| Media Type | Label |
| Media Type | Multiple Part Form |
| Media Type | Roll Paper |
| Media Type | Single Sheet |
| MTBF | 20000 Hour |
| Number of Columns | 136 |
| Number of Pins | 24-pin |
| Off-Mode Power Consumption | 0 mW |
| Operating Power Consumption | 46 W |
| Parallel Port | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Product Family | LQ |
| Product Model | LQ-2190N |
| Product Name | LQ-2190N Dot Matrix Printer |
| Product Series | LQ |
| Product Type | Dot Matrix Printer |
| Standard Memory | 128 KB |
| Standby Power Consumption | 3 W |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 13 kg |
| Width | 639 mm |