GTIN Code 3540260142388
GTIN Code 3540260142388
Epson WorkForce Pro WF-6590D2TWFC Wireless Inkjet Multifunction Printer - Colour
Technical infomations
| Brand Name | Epson |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
| Depth | 522 mm |
| Display Screen Type | LCD |
| Duplex Printing | Automatic |
| Duty Cycle | 65000 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fax Color | Colour |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1175 mm |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | C11CD49301BZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | WorkForce Pro WF-6590D2TWFC Streamline document capturing and distribution, increase productivity, reduce intervention, printing costs and environmental impact with this scalable and versatile business multifunction. With advanced 4-in-1 copy, scan, fax and colour duplex printing features, the WF-6590D2TWFC promises fast scan speeds and a first page out time of just seven seconds. Environmentally-conscious |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 34 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 1581 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Tray - 250 Sheet Capacity |
| Media Size | 100 mm x 150 mm |
| Media Size | 130 mm x 180 mm |
| Media Size | 200 mm x 250 mm |
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 147.32 mm x 210.82 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | A6 - 104.14 mm x 147.32 mm |
| Media Size | A6 |
| Media Size | B5 - 175.26 mm x 248.92 mm |
| Media Size | B5 |
| Media Size | C4 Envelope - 228.60 mm x 323.85 mm |
| Media Size | C4 Envelope |
| Media Size | C6 Envelope - 114.30 mm x 161.80 mm |
| Media Size | C6 Envelope |
| Media Size | Envelope No. 10 |
| Media Size | Legal - 215.90 mm x 355.60 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 215.90 mm x 279.40 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Plain Paper |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Family | WorkForce Pro |
| Product Line | WorkForce Pro |
| Product Model | WF-6590D2TWFC |
| Product Name | WorkForce Pro WF-6590D2TWFC Inkjet Multifunction Printer |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Scan Color | Colour |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 10.9 cm (4.3-) |
| Standard Input Media Capacity | 1581 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| USB | Yes |
| Width | 516 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Wireless Print Technology | Epson iPrint |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Wireless Print Technology | Near Field Communication (NFC) |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |