Filter Products
GTIN Code 8715946508399
*Non contractual photo
GTIN Code 8715946508399
Epson AcuLaser C9300 C9300D2TN Desktop Laser Printer - Colour
Technical infomations
| Additional Warranty Information | On site |
| Brand Name | Epson |
| Certifications & Standards |
|
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Depth | 538 mm |
| Display Screen Type | LCD |
| Duplex Printing | Automatic |
| Duty Cycle | 100000 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 698.4 mm |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Language Emulation | Epson ESC/P |
| Language Emulation | Epson ESC/P2 |
| Language Emulation | Epson FX |
| Language Emulation | IBM Mode I239X |
| Language Emulation | PCL 5c |
| Language Emulation | PCL 6 |
| Language Emulation | PDF v1.6 |
| Language Emulation | PostScript 3 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | C11CB52011BR |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | The C9300D2TN printer will appeal to businesses and medium-to-large workgroups who want first class, professional-quality prints at up to A3 size in colour. It is networked, offers double-sided printing and comes with two additional paper trays as standard. |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Input Media Capacity | 2055 Sheets |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Power Consumption | 1.02 kW |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Size | 297 mm x 431.80 mm |
| Media Handling | 1 x Cassette - 250 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray - 155 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Bin - 150 Sheet Capacity |
| Media Handling | 2 x Cassette - 550 Sheet Capacity |
| Media Size | A3 - 297 mm x 420 mm |
| Media Size | A3 |
| Media Size | A4 - 210 mm x 297 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 148 mm x 210 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | A6 - 105 mm x 148 mm |
| Media Size | A6 |
| Media Size | B |
| Media Size | B4 - 250 mm x 353 mm |
| Media Size | B4 |
| Media Size | B5 - 176 mm x 250 mm |
| Media Size | B5 |
| Media Size | C10 Envelope |
| Media Size | C5 Envelope - 162 mm x 229 mm |
| Media Size | C5 Envelope |
| Media Size | C6 Envelope - 114 mm x 162 mm |
| Media Size | C6 Envelope |
| Media Size | Custom Size |
| Media Size | DL Envelope - 110 mm x 220 mm |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Executive - 184 mm x 267 mm |
| Media Size | Executive |
| Media Size | F4 |
| Media Size | Government Legal - 216 mm x 330 mm |
| Media Size | Government Legal |
| Media Size | Government Letter |
| Media Size | Half-letter |
| Media Size | Legal - 216 mm x 356 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 216 mm x 279 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Plain Paper |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Number of Colors | 4 |
| Number of Input Trays Supported | 5 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 4 |
| Off-Mode Power Consumption | 0 mW |
| Operating Power Consumption | 458 W |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Processor Speed | 400 MHz |
| Product Family | AcuLaser C9300 |
| Product Line | AcuLaser |
| Product Model | C9300D2TN |
| Product Name | AcuLaser C9300D2TN Printer |
| Product Series | C9300 |
| Product Type | Laser Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Sleep-Mode Power Consumption | 3.50 W |
| Standard Input Media Capacity | 1505 Sheets |
| Standard Memory | 256 MB |
| USB Direct Printing | Yes |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 62.40 kg |
| Width | 499.5 mm |