GTIN Code 8715946540504
GTIN Code 8715946540504
Epson LX-1350 9-pin Dot Matrix Printer - Monochrome - Energy Star
Technical infomations
| Brand Name | Epson |
| Depth | 275 mm |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 164 mm |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Language Emulation | Epson ESC/P |
| Language Emulation | IBM PPDS |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Part Number | C11CD24301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | Epson LX-1350 This wide-carriage 9-pin printer fits perfectly into a range of environments including data reporting, listings and point-of-sale. It is 337 cps fast, very reliable and cost efficient and has a range of options so you can create the perfect high quality printer to match your changing business requirements. |
| Maximum Mono Print Speed (cps) | 347 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 240 x 144 |
| Maximum Print Size | A3 - 297.18 mm x 419.10 mm |
| Media Handling | 1 x Cut Sheet Feeder - 50 Sheet Capacity |
| Media Size | A3 - 297.18 mm x 419.10 mm |
| Media Size | A3 |
| Media Size | Custom Size |
| Media Type | Continuous Paper |
| Media Type | Cut Sheet |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Label |
| Media Type | Multiple Part Form |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Type | Roll Paper |
| MTBF | 10000 Hour |
| Number of Columns | 136 |
| Number of Pins | 9-pin |
| Operating Power Consumption | 33 W |
| Operating System Supported | Windows:
|
| Package Contents |
|
| Parallel Port | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Product Family | LX |
| Product Model | LX-1350 |
| Product Name | LX-1350 Dot Matrix Printer |
| Product Series | LX |
| Product Type | Dot Matrix Printer |
| Serial Port | Yes |
| Standard Memory | 128 KB |
| Standby Power Consumption | 1.10 W |
| USB Standard | USB 2.0 |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.60 kg |
| Width | 546 mm |