Filter Products
GTIN Code 4977766813396
*Non contractual photo
GTIN Code 4977766813396
Brother DCP-J1050DW Wireless Inkjet Multifunction Printer - Colour - Black
Technical infomations
| Brand Name | Brother |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
| Depth | 228 mm |
| Display Screen Type | LCD |
| Duplex Printing | Automatic |
| Duty Cycle | 2500 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 457 mm |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 9.5 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 17 |
| Manufacturer Part Number | DCPJ1050DWRE1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.fr |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 17 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 17 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 600 |
| Media Handling | 1 x Input Tray 150 Sheets |
| Media Handling | 1 x Output Tray 50 Sheets |
| Media Size | A4 - 210 mm x 297 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 148 mm x 210 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | A6 - 105 mm x 148 mm |
| Media Size | A6 |
| Media Size | C5 Envelope - 162 mm x 229 mm |
| Media Size | C5 Envelope |
| Media Size | Com10 Envelope - 105 mm x 241 mm |
| Media Size | Com10 Envelope |
| Media Size | DL Envelope - 110 mm x 220 mm |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Executive - 184 mm x 267 mm |
| Media Size | Executive |
| Media Size | Folio - 210 mm x 330 mm |
| Media Size | Folio |
| Media Size | Index Card - 127 mm x 203 mm |
| Media Size | Index Card |
| Media Size | Indian Legal |
| Media Size | Legal - 216 mm x 356 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 216 mm x 279 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Size | Mexico Legal |
| Media Size | Monarch Envelope |
| Media Size | Photo-2L - 127 mm x 178 mm |
| Media Size | Photo-2L |
| Media Size | Photo-L - 89 mm x 127 mm |
| Media Size | Photo-L |
| Media Size | Photo Paper - 101.60 mm x 152.40 mm |
| Media Size | Photo Paper |
| Media Type | Glossy Paper |
| Media Type | Inkjet Paper |
| Media Type | Photo Paper |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Type | Recycled Paper |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Color | Black |
| Product Family | DCP |
| Product Model | DCP-J1050DW |
| Product Name | DCP-J1050DW Inkjet Multifunction Printer |
| Product Series | DCP |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Scan Color | Colour |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 4.5 cm (1.8-) |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.90 kg |
| Width | 477 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Wireless Print Technology | Brother iPrint&Scan |
| Wireless Print Technology | Brother Mobile Connect |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |