Filter Products
GTIN Code 4977766753838
*Non contractual photo
GTIN Code 4977766753838
Brother DCP DCP-L6600DW Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome
Technical infomations
| Brand Name | Brother |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Depth | 427 mm |
| Display Screen Type | LCD |
| Duplex Printing | Automatic |
| Duty Cycle | 7500 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 518 mm |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | DCPL6600DWRF1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.fr |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 46 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 520 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray - 50 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Bin - 250 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Tray - 10 Sheet Capacity |
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 147.32 mm x 210.82 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | A6 - 104.14 mm x 147.32 mm |
| Media Size | A6 |
| Media Size | Custom Size |
| Media Size | Executive - 266.70 mm x 184.15 mm |
| Media Size | Executive |
| Media Size | Folio - 210.06 mm x 330.20 mm |
| Media Size | Folio |
| Media Size | Legal - 215.90 mm x 355.60 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 215.90 mm x 279.40 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Type | Bond Paper |
| Media Type | Colour Paper |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Label |
| Media Type | Letterhead |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Type | Recycled Paper |
| Media Type | Thick Paper |
| Media Type | Thin Paper |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Package Contents |
|
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Product Family | DCP |
| Product Model | DCP-L6600DW |
| Product Name | DCP-L6600DW Laser Multifunction Printer |
| Product Series | DCP |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Scan Color | Colour |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 12.3 cm (4.9-) |
| Standard Input Media Capacity | 570 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 18.50 kg |
| Width | 495 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Wireless Print Technology | Brother iPrint&Scan |
| Wireless Print Technology | Cortado |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Wireless Print Technology | Near Field Communication (NFC) |