Filter Products
GTIN Code 4977766790208
*Non contractual photo
GTIN Code 4977766790208
Brother DCP-L3550CDW Wireless LED Multifunction Printer - Colour
Technical infomations
| Brand Name | Brother |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
| Depth | 475 mm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 414 mm |
| Manufacturer Part Number | DCPL3550CDWRF1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.fr |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 18 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 18 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 250 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Bin - 100 Sheet Capacity |
| Media Size | A4 - 210 mm x 297 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 148 mm x 210 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | A6 - 105 mm x 148 mm |
| Media Size | A6 |
| Media Size | B5 (JIS) |
| Media Size | C5 Envelope - 162 mm x 229 mm |
| Media Size | C5 Envelope |
| Media Size | Commercial 10 |
| Media Size | Custom Size |
| Media Size | DL Envelope - 110 mm x 220 mm |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Executive - 267 mm x 184 mm |
| Media Size | Executive |
| Media Size | Folio - 210 mm x 330 mm |
| Media Size | Folio |
| Media Size | Legal - 216 mm x 356 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 216 mm x 279 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Size | Monarch |
| Media Type | Bond Paper |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Glossy Paper |
| Media Type | Label |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Type | Recycled Paper |
| Media Type | Thick Paper |
| Media Type | Thin Paper |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 2400 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Family | DCP |
| Product Model | DCP-L3550CDW |
| Product Name | Email Threat Isolation Cloud Add-on With Support |
| Product Series | DCP |
| Product Type | LED Multifunction Printer |
| Recommended Monthly Print Volume | 300 to 1500 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Scan Color | Colour |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 9.3 cm (3.7-) |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 23.20 kg |
| Width | 410 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Wireless Print Technology | Brother iPrint&Scan |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Wireless Print Technology | Mopria |