Filter Products
GTIN Code 4977766790307
*Non contractual photo
GTIN Code 4977766790307
Brother MFC-L3750CDW Wireless LED Multifunction Printer - Colour
Technical infomations
| Brand Name | Brother |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
| Depth | 475 mm |
| Display Screen Type | LCD |
| Duplex Printing | Automatic |
| Duty Cycle | 30000 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Fax Color | Colour |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 414 mm |
| Manufacturer Part Number | MFCL3750CDWRF1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.fr |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Marketing Information | Colour wireless LED 4-in-1 printer The feature rich MFC-L3750CDW offers full colour prints in the fastest in class print speeds of up to 24 pages per minute. With both wired and wireless connectivity, and the ability to print straight from your mobile, this machine can support the busiest of offices. You can use the 9.3cm colour touchscreen to access favourite features quickly and easily. Key Features:
You don't need any additional noise to distract you in the office. The MFC-L3750CDW prints up to 24 pages per minute in full colour at under 47dB, which is classed as quieter than your daily office conversation. These industry leading specifications, make this colour printer perfect for desktop working. Add some colour to your business Make an impact with colourful business documents. The MFC-L3750CDW offers up to 2,400dpi print quality, and uses LED technology to produce high quality professional prints. This machine also has a user friendly full colour 9.3cm touchscreen for quick and easy access to features. Easy to set up, easy to use Start printing straight from the box with the large inbox toners giving you up to 1,000 pages. The easy to set up networking options offer both wired and wireless connectivity including the ability to print straight from your mobile or tablet. Combine this with automatic 2-sided print and a 50 sheet Automatic Document Feeder (ADF) for easy scan and copy, this machine supports you in your day to day business. Save time and money These desktop devices are fast, reliable and great value. The built in 250 sheet paper capacity allows you to keep working longer without having to replenish the paper tray. By using the high yield supplies, you won't have to spend time changing your toner as often, as well as achieving a competitive cost per page for both colour and mono. By boosting productivity, and reducing any down time, your office can run more smoothly. |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 24 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 24 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 2400 |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 250 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Manual Feed Slot - 1 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Bin - 150 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Tray - 1 Sheet Capacity |
| Media Size | 76.20 mm x 116 mm |
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 147.32 mm x 210.82 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | C5 Envelope - 85.60 mm x 228.60 mm |
| Media Size | C5 Envelope |
| Media Size | Com10 Envelope - 114.30 mm x 161.80 mm |
| Media Size | Com10 Envelope |
| Media Size | DL Envelope - 109.22 mm x 218.44 mm |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Executive - 184.15 mm x 266.70 mm |
| Media Size | Executive |
| Media Size | Folio - 210.06 mm x 330.20 mm |
| Media Size | Folio |
| Media Size | Legal - 215.90 mm x 355.60 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 215.90 mm x 279.40 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Size | Monarch Envelope |
| Media Type | Bond Paper |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Glossy Paper |
| Media Type | Label |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Type | Recycled Paper |
| Media Type | Thick Paper |
| Media Type | Thin Paper |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Family | MFC |
| Product Model | MFC-L3750CDW |
| Product Name | Colour Wireless LED 4-in-1 Printer |
| Product Series | MFC |
| Product Type | LED Multifunction Printer |
| Recommended Monthly Print Volume | 300 to 1500 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Scan Color | Colour |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 9.4 cm (3.7-) |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 23.40 kg |
| Width | 410 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Wireless Print Technology | Brother iPrint&Scan |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |