Filter Products
GTIN Code 4549292152555
*Non contractual photo
GTIN Code 4549292152555
Canon PIXMA GM4050 Wireless Inkjet Multifunction Printer - Colour
Technical infomations
| Brand Name | Canon |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
| Depth | 369 mm |
| Display Screen Type | LCD |
| Duplex Printing | Automatic |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 234 mm |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6.8 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 13 |
| Manufacturer Part Number | 3111C006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.canon.fr |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Marketing Information | High yield 3-in-1 mono ink tank printer with a low cost-per-page Up productivity and cut costs with an 18,000-page yield from 3 black ink bottles. Boost scanning and copying with a 35-sheet ADF and top-up with no-squeeze ink bottles, ideal for small or home offices wanting smooth production and superb quality. |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 1200 |
| Media Handling | 1 x Cassette - 250 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 100 Sheet Capacity |
| Media Size | 91 mm x 55 mm |
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 147.32 mm x 210.82 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | B5 - 175.26 mm x 248.92 mm |
| Media Size | B5 |
| Media Size | Com10 Envelope - 121.92 mm x 241.30 mm |
| Media Size | Com10 Envelope |
| Media Size | Custom Size - 55 mm x 676 mm |
| Media Size | Custom Size |
| Media Size | DL Envelope - 109.22 mm x 219.96 mm |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Legal - 215.90 mm x 355.60 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 215.90 mm x 279.40 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | High Resolution Paper |
| Media Type | Plain Paper |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Colour |
| Product Family | PIXMA |
| Product Line | PIXMA |
| Product Model | GM4050 |
| Product Name | PIXMA GM4050 Inkjet Multifunction Printer |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Scan Color | Colour |
| Scanner Type | Flatbed |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.20 kg |
| Width | 403 mm |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | Canon Mobile Printing |
| Wireless Print Technology | PIXMA Cloud Link |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |