Filter Products
GTIN Code 4977766802581
*Non contractual photo
GTIN Code 4977766802581
Brother RJ-3055WB Mobile Direct Thermal Printer - Monochrome - Receipt Print - USB - Bluetooth - Near Field Communication (NFC) - Battery Included
Technical infomations
| Application/Usage | Mobile |
| Battery Included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Brother |
| Depth | 116 mm |
| Height | 49.5 mm |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | RJ3055WBXX1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.fr |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Marketing Information | The RJ-3055WB is the ideal mobile printer for printing receipts, labels and tickets. Lightweight and compact, the 3- receipt printer has a range of connectivity options and integrates easily into your existing systems thanks to the supported printer command languages and free of charge Software Development Kits. Key features
|
| Maximum Label Width | 80 mm |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 101.60 mm/s |
| Maximum Mono Print Speed | 101.60 mm/s |
| Maximum Print Length | 2794 mm |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 72 mm (2.83-) |
| Maximum Roll Diameter | 40 mm |
| Media Type | Label |
| Media Type | Receipt |
| Media Type | Ticket |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| Platform Supported | PC |
| Power Adapter Included | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Product Family | RJ |
| Product Model | RJ-3055WB |
| Product Name | RJ-3055WB Mobile Label and Receipt Printer |
| Product Series | RJ |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Standard Memory | 32 MB |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 375 g |
| Width | 105 mm |
| Wireless LAN | Yes |