Filter Products
GTIN Code 6013644520562
*Non contractual photo
GTIN Code 6013644520562
HPE RAM Module - 16 GB (1 x 16GB) DDR4 SDRAM - 2133 MHz - CL15 - 1.20 V
Technical infomations
| Brand Name | HPE |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | ECC |
| Form Factor | LRDIMM |
| Manufacturer Part Number | 774173-001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Marketing Information | This HP® 774173-001 compatible 16GB DDR4-2133MHz dual rank load-reduced ECC 1.2V 288-pin CL15 factory original LRDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties. |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |