Filter Products
GTIN Code 0000886309792
*Non contractual photo
GTIN Code 0000886309792
HPE Intel Xeon 5600 E5620 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz Processor Upgrade
Technical infomations
| 64-bit Processing | Yes |
| Brand Name | HPE |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| Manufacturer Part Number | 594887-001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Marketing Information | Introducing the Intel Xeon processor 5600 series, the next generation of intelligent server and workstation processors. Help your customers reduce operating costs and achieve rapid return on investment with the industry leading performance and energy-efficiency of the Intel Xeon processor 5600 series. |
| Platform Supported | PC |
| Process Technology | 32 nm |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Socket | Socket B LGA-1366 |
| Processor Technology | Enhanced SpeedStep Technology |
| Processor Technology | Extended Memory 64 Technology |
| Processor Technology | Hyper-Threading Technology |
| Processor Technology | Trusted Execution Technology |
| Processor Technology | Turbo Boost Technology |
| Processor Technology | Virtualization Technology |
| Product Family | Xeon 5600 |
| Product Line | Xeon |
| Product Model | E5620 |
| Product Name | Xeon Quad-core E5620 2.4GHz Server Processor Upgrade |
| Product Series | 5600 |
| Product Type | Processor Upgrade |
| QuickPath Interconnect | 5.86 GT/s |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Thermal Specification | 77.6°C |