Filter Products
GTIN Code 4053162528314
*Non contractual photo
GTIN Code 4053162528314
HPE RAM Module for Server - 8 GB - DDR3-1600/PC3-12800 DDR3 SDRAM - 1600 MHz - 1.50 V
Technical infomations
| Brand Name | HPE |
| Compatibility |
|
| Device Supported | Server |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Error Checking | ECC |
| Form Factor | DIMM |
| Manufacturer Part Number | 684035-001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Product Name | 8GB, PC3-12800E, dual-rank x8 |
| Product Type | RAM Module |
| Signal Processing | Unbuffered |