GTIN Code 0619659161187
GTIN Code 0619659161187
SanDisk Extreme PRO 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express (PCI Express 3.0 x4)
Technical infomations
| Brand Name | SanDisk |
| Depth | 80.5 mm |
| Drive Interface Standard | PCI Express 3.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 2 mm |
| Manufacturer Part Number | SDSSDXPM2-1T00-G25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com/fr |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Marketing Information | Speed up the Flow Exceptional Performance With speeds of up to 3,400MB/s, is 6x faster than SATA SSDs and 25x faster than traditional internal notebook hard drives. Ideal for Data-Intensive Environments The SanDisk Extreme PRO® M.2 NVMe SSD delivers up to 500,000 random-read IOPS over NVMe protocol for extreme throughput. Designed for Demanding Workloads The SanDisk® Extreme PRO M.2 NVMe SSD is engineered from the ground up and architected for improved power management, durability, and endurance-optimized to work with our 3D NAND. nCache 3.0 Features SanDisk nCache 3.0 which uses advanced algorithms and multi-tier caching to improve performance, like random read/write performance and increased endurance. Easy to Install, Easy to Manage The SanDisk Extreme PRO® M.2 NVMe SSD is easy to install in compatible systems-no tech help required. SanDisk SSD Dashboard makes it easy to monitor drive health and performance. Generous Capacities With up to 1TB capacity, the SanDisk Extreme PRO® M.2 NVMe SSD is great as a primary drive for creative workflow applications, high-fidelity gaming or for large databases and scratch disk renders. |
| Maximum Read Transfer Rate | 3400 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 2800 MB/s |
| Product Family | Extreme PRO |
| Product Line | Extreme PRO |
| Product Name | Extreme PRO M.2 NVMe 3D SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Weight (Approximate) | 7.4 g |
| Width | 21.8 mm |
| Wireless LAN | No |