Filter Products
GTIN Code 0619659147037
*Non contractual photo
GTIN Code 0619659147037
SanDisk Extreme 32 GB UHS-I SDHC
Technical infomations
| Brand Name | SanDisk |
| Country of Origin | China |
| Length | 32 mm |
| Manufacturer Part Number | SDSDXVE-032G-GNCIN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com/fr |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Marketing Information | Perfect for 4K UHD video and Sequential Burst Mode Photography The SanDisk Extreme® SD™ UHS-I memory card delivers performance that lets you take control of your creativity. With shot speeds of up to 70MB/s6 and UHS speed Class 3 (U3)2 recording, you're ready to capture stunning high-resolution, stutter-free 4K UHD video1. Its 150MB/s6 transfer speeds mean you can quickly move your photos where you want them. Plus, it's built to withstand weather, water, shocks and other less-than-ideal conditions so you can rest assured that it's good to go wherever you go. |
| Maximum Read Speed | 90 MB/s |
| Maximum Write Speed | 70 MB/s |
| Product Family | Extreme |
| Product Line | Extreme |
| Product Name | Extreme SDHC 90MB/s UHS-I Memory Card - 32GB |
| Product Type | SDHC |
| Speed Class Rating | UHS-I |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 23.9 mm |