GTIN Code 0619659147655
GTIN Code 0619659147655
SanDisk Extreme Pro 32 GB UHS-I (U3) SDHC
SANDISK EXTREME PRO - CARTE MÉMOIRE FLASH - 32 GO - VIDEO CLASS V30 / UHS CLASS 3 / CLASS10 - 633X - SDHC UHS-I
Technical infomations
| Brand Name | SanDisk |
| Country of Origin | China |
| Length | 32 mm |
| Manufacturer Part Number | SDSDXXG-032G-GN4IN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com/fr |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Marketing Information | SHOOT WITHOUT LIMITS Our most powerful and highest capacity SD™ UHS-I memory card delivers maximum speed for performance, reliability, and uncompromising image and 4K UHD video quality from your DSLR, advanced digital or HD video camera. Transfer speeds up to 95 MB/s move your data fast for efficient post-production workflow. For maximum efficiency, SanDisk Extreme PRO SDHC and SDXC UHS-I Cards deliver extremely fast transfer speeds of up to 95MB/s for post-production workflow. Write speeds of up to 90MB/s handle rapid shots, sequential burst mode, and RAW plus JPEG capture with ease. Professional cameras and high-resolution camcorders deserve the power, performance, capacity and reliability of SanDisk's latest innovations. This is why professional photographers and videographers trust SanDisk memory cards. The card comes with a RescuePRO Deluxe data recovery software download offer. This software makes it easy to recover files that have been accidentally deleted (download required). SanDisk Extreme PRO SDHC and SDXC UHS-I Cards are shockproof, temperature-proof, waterproof and x-ray-proof, so you can enjoy your adventures without worrying about the durability of your memory card. The amount of capacity you need depends on the types of files you have, how big they are, and how many there are. |
| Product Family | Extreme Pro |
| Product Line | Extreme Pro |
| Product Name | 32GB Extreme Pro SDHC Card |
| Product Type | SDHC |
| Speed Class Rating | UHS-I (U3) |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Thickness | 2.1 mm |
| Width | 24 mm |