GTIN Code 4058154157862
GTIN Code 4058154157862
Epson WorkForce DS-360W Sheetfed Scanner - 1200 dpi Optical
EPSON WORKFORCE DS-360W - SCANNER DE DOCUMENTS - RECTO-VERSO - A4 - 600 DPI X 600 DPI - JUSQU'À 25 PPM (MONO) / JUSQU'À 25 PPM (COULEUR) - CHARGEUR AUTOMATIQUE DE DOCUMENTS (20 FEUILLES) - JUSQU'À 500 PAGES PAR JOUR - USB 3.0, WI-FI(N)
Technical infomations
| ADF Capacity | 20 Sheets |
| Brand Name | Epson |
| Depth | 89 mm |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Height | 67 mm |
| Large Format | No |
| Manufacturer Part Number | B11B242401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.fr |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Marketing Information | Scan from anywhere with this portable scanner featuring a built-in battery and wireless connectivity. Combined with a lightweight and compact design, the DS-360W makes it simple to scan documents quickly and effectively while on the move. It can even be charged up on the go via USB. And with the fastest speeds on the market at 25ppm1, it's easy to keep on top of paperwork. Mobile scanning made easy The DS-360W provides a cable-free scanning solution with a built-in battery and wireless connectivity for scanning to mobiles, tablets and computers. A portable solution Scan and manage your paperwork on the go with the DS-360W. Its compact and lightweight design means that it's ideal for carrying in a bag or even storing in a drawer. It can also be charged on the go via USB. Highly versatile Scan what you need, when you need it with the DS-360W. Capture documents at 300dpi in colour and monochrome with absolute ease. When it comes to media, it's almost limitless with both single and double-sided scanning, the ability to handle card and paper between 52 and 230gsm, and a dedicated slot for capturing driving licences and ID cards. Fastest on the market Speed through paperwork with the fastest portable business scanner on the market with a scan speed of 25ppm1 and 20-page automatic document feeder. With Super Speed USB 3.0 connectivity, transferring files is quick too. It's also possible to control the scanner from your smartphone or tablet with the free Epson Scan app. Manage your workflow Integrate your scans into the businesses' workflow with Document Capture Pro. The DS-360W offers many 'scan-to' functions alongside document imaging features such as barcode recognition and zonal OCR-A / B support. |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 50 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 50 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 25 |
| Media Size | - 215.90 mm x 1117.60 mm |
| Media Size | - 50.80 mm x 70 mm |
| Media Size | A4 - 210 mm x 297 mm |
| Media Size | A4 |
| Media Size | A5 - 148 mm x 210 mm |
| Media Size | A5 |
| Media Size | A6 - 105 mm x 148 mm |
| Media Size | A6 |
| Media Size | B5 - 176 mm x 250 mm |
| Media Size | B5 |
| Media Size | B6 - 125 mm x 176 mm |
| Media Size | B6 |
| Media Size | Business Card |
| Media Size | C4 Envelope - 229 mm x 324 mm |
| Media Size | C4 Envelope |
| Media Size | C5 Envelope - 162 mm x 229 mm |
| Media Size | C5 Envelope |
| Media Size | C6 Envelope - 114 mm x 162 mm |
| Media Size | C6 Envelope |
| Media Size | Envelope No. 10 - 105 mm x 241 mm |
| Media Size | Envelope No. 10 |
| Media Size | Legal - 216 mm x 356 mm |
| Media Size | Legal |
| Media Size | Letter - 216 mm x 279 mm |
| Media Size | Letter |
| Media Size | Plastic Card |
| Media Size | Postcard - 148 mm x 100 mm |
| Media Size | Postcard |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Product Family | WorkForce |
| Product Line | WorkForce |
| Product Model | DS-360W |
| Product Name | WorkForce DS-360W Sheetfed Scanner |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Scan Color | Colour |
| Scanning Modes | Duplex |
| USB | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.30 kg |
| Width | 288 mm |