Filter Products
GTIN Code 0818279530667
*Non contractual photo
GTIN Code 0818279530667
SanDisk Extreme Pro 256 GB UHS-I microSDXC
SANDISK EXTREME PRO - CARTE MÉMOIRE FLASH - 256 GO - A2 / VIDEO CLASS V30 / UHS-I U3 / CLASS10 - MICROSDXC UHS-I
Technical infomations
| Brand Name | SanDisk |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS 2 |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | Taiwan RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Length | 10.9 mm |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | SDSQXCZ-256G-GN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com/fr |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Marketing Information | Fast enough to keep up with the action Get extreme speeds for fast transfer, app performance, and 4K UHD.2 Ideal for your Android™ smartphone, action cameras or drones, this high-performance microSD card does 4K UHD video recording, Full HD video, and high-resolution photos. The super-fast SanDisk Extreme® PRO microSDXC™ memory card reads up to 170MB/s8 and writes up to 90MB/s.8 Plus, it's A2-rated, so you can get fast application performance for an exceptional smartphone experience.5 |
| Maximum Read Speed | 170 MB/s |
| Maximum Write Speed | 90 MB/s |
| Product Family | Extreme Pro |
| Product Line | Extreme Pro |
| Product Name | Extreme PRO UHS-I Card - 256GB |
| Product Type | microSDXC |
| Speed Class Rating | UHS-I |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 15 mm |