GTIN Code 0619659170738
GTIN Code 0619659170738
SanDisk Extreme 32 GB Class 10/UHS-I (U3) microSDHC
SANDISK EXTREME - CARTE MÉMOIRE FLASH (ADAPTATEUR MICROSDXC VERS SD INCLUS(E)) - 64 GO - A2 / VIDEO CLASS V30 / UHS-I U3 / CLASS10 - MICROSDXC UHS-I
Technical infomations
| Brand Name | SanDisk |
| Length | 15 mm |
| Manufacturer Part Number | SDSQXA2-064G-GN6AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com/fr |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Marketing Information | Fast enough to keep up with the action Get extreme speeds for fast transfer, app performance, and 4K UHD. Ideal for your Android™ smartphone, action cameras or drones, this high-performance microSD card does 4K UHD video recording, Full HD video and high-resolution photos. The super-fast SanDisk Extreme® microSDXC™ memory card reads up to 160MB/s and writes up to 90MB/s. Plus, it's A2-rated, so you can get fast application performance for an exceptional smartphone experience. SAVE TIME TRANSFERRING CONTENT Quick read speeds of up to 160MB/s let you transfer 1000 high-resolution photos and 30 minutes of 4K video (24GB) in less than 3 minutes. WRITE SPEEDS OF UP TO 90MB/S Capture fast-action photos or shoot 4K UHD video with write speeds of up to 90MB/s. The SanDisk Extreme® microSDXC™ UHS-I Card lets you shoot more and faster. Great for Capturing 4K UHD Video Ideal for recording outdoor adventures, weekend trips, or sporting events without skipping frames. With up to 400GB, the SanDisk Extreme® microSD™ UHS-I card lets you capture uninterrupted 4K UHD and Full HD video with its UHS Speed Class 3 (U3) and Video Speed Class 30 (V30) ratings. LOAD APPS FASTER WITH A2 Get faster app performance for an outstanding smartphone experience thanks to the SanDisk Extreme® microSD card's A2 Specification. Durable Design for Use in Extreme Environments SanDisk Extreme® microSDHC™ and microSDXC™ UHS-I Cards are shockproof, temperature-proof, waterproof, and X-ray-proof, so you can enjoy your adventures without worrying about the durability of your memory card. Compatible with MobileMate® USB 3.0 reader Use the MobileMate® USB 3.0 microSD™ Card Reader with transfer speeds of up to 160MB/s, so you can move big files fast, move a lot of files fast or just make frequent file transfers that much quicker. |
| Maximum Read Speed | 160 MB/s |
| Maximum Write Speed | 60 MB/s |
| Product Family | Extreme |
| Product Line | Extreme |
| Product Name | 32GB Extreme microSDXC Card |
| Product Type | microSDHC |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 11 mm |